VOLNÁ JÍZDA 6: PROČ NEVOLÍM ZEMANA

18.12.2017

          Nevím ještě přesně, komu dám svůj hlas v prezidentské volbě, ale vím naprosto jistě, že ho nedám Miloši Zemanovi. Nedal jsem mu ho ani před pěti lety. Ale respektoval jsem volbu občanů a doufal jsem, že dosažením funkce, která uspokojí jeho přebujelé ego,začne bojovat se svými démony. Už proto, aby mu nepoškodili reputaci.

Bohužel nezačal. Naopak je pustil ze řetězu naplno. Už jsme skoro zapomněli, jak se obklopil od začátku starými politickými strukturami i proruskými byznysmeny. Jak odpustil bezpečnostní prověrku svému kancléři, ale nestyděl se na vrcholném summitu NATO veřejně pochybovat daleko víc o ruské agresi proti Ukrajině, než Obama, Merkelová či Cameron. Donutil mě, abych se čím dál častěji styděl, koho to máme na Hradě. Třeba když se motal jak opilý u korunovačních klenotů. Když nadřazoval osobní averzi jmenování profesorů a zvaní rektorů na udílení státních vyznamenání. Když to vyznamenání ostudně odepřel chudákovi Bradymu. Když neváhal zostudit hradní majestát máváním holí na premiéra jak někde na venkovské zabijačce. Když se jako jediný státník zúčastnil setkání novodobých diktátorů na Rhodosu a jediný státník z EU stál na tribuně při oslavách v Moskvě. Když neváhal pochválit totalitní Čínu za to, jak ho učí řídit stát a radit Ukrajincům, aby nechali zaplatit ruskou okupaci. Což je zvlášť od člověka, který ji zažil v osmašedesátém na vlastní kůži, cynismus pro otrlé. Bohužel nás to zatlačilo v očích civilizovaného světa až na samé dno pohrdání. Jaký asi může být národ, který si dobrovolně zvolí takového prezidenta?

Proto a ještě pro další skandální činy a výroky, které jsem tu nezmiňoval, ho volit nebudu. Nechci se dalších pět let stydět za svého prezidenta. Nevím, je-li nemocný tělesně a jak vážně. Ale pět let jeho panování mě přesvědčilo, že charakterově nemocný je. A že řada jeho projevů a rozhodnutí nemá vůbec co dělat s upřímnou starostí o osud státu, ale jen s jeho zlovolnou, škodolibou, patologicky sobeckou povahou. Kdo to nevidí, je hloupý. A kdo to vidí a nevadí mu to, je stejný jako on.